Podłogi drewniane można układać dopiero wtedy, gdy na budowie zakończono wszystkie mokre prace, a ściany, stropy, tynki i wylewki są zupełnie suche. Powinna być położona glazura i terakota, pomalowane pierwszy raz ściany. Wszystko po to, aby za wcześnie przywieziony i ułożony parkiet nie wchłonął wilgoci (powinien mieć około 9 proc. wilgotności, a wtedy chłonie wilgoć z powietrza jak gąbka). W tradycyjnie murowanym domu naprawdę nie warto się spieszyć z układaniem parkietu. Budynek musi być suchy i ogrzany, inaczej łatwo zmarnować materiał i pieniądze.
Ułożenie parkietu tradycyjnego polega na połączeniu poszczególnych deszczułek i przyklejeniu ich do podłoża. Przed cyklinowaniem i wykończeniem powierzchni trzeba odczekać, aby klepki dopasowały się do warunków panujących w pomieszczeniu (powinna być zachowana równowaga wilgotnościowa między drewnem, podkładem i powietrzem). Niektórzy wykonawcy przestrzegają żelaznej zasady, że szlifowanie parkietu można zaczynać dopiero po 14 dniach od zakończenia klejenia.
Parkiety dwuwarstwowe układa się tak samo jak tradycyjne. Trójwarstwowe można układać jako tak zwaną podłogę pływającą, tzn. doklejając kolejne elementy do poprzednich (klejąc i dociskając pióra i wpusty), aż do powstania zespolonej płyty. Istnieje także możliwość klejenia elementów do podłoża – tak samo jak w tradycyjnym parkiecie.
Na równym, płaskim i stabilnym podłożu montaż parkietu nie powinien sprawiać żadnej trudności. Gdy podłoże jest nierówne, trzeba ułożyć pod parkiet specjalną masę wyrównującą.
Jeśli podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie lub nad nieogrzewanym garażem albo pralnią, mogą wystąpić problemy. W takiej podłodze powinna być izolacja przeciwwilgociowa, która oddzieli parkiet od podłoża.
Kiedy posadzka ma być ułożona nad ogrzewaniem podłogowym, warto pamiętać, że temperatura powierzchni parkietu powinna być wyrównana i w żadnym miejscu nie może przekraczać 27 st. C. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie stosuje się podłóg z drewna o znacznej kurczliwości na skutek zmian temperatury i wilgotności, na przykład z twardego klonu lub buku (patrz ramka). Do takich pomieszczeń nadają się wyłącznie parkiety gotowe.